Skip to content

504 Crosswick AvenueForked River, NJ 08731

Built 1978

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 25, 2021

Property Information

Block1626.04
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page75

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG 1535
Dwellings1
Zoning100A
Sq Footage1,535
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$105,500
43%
Improvement Value:$140,700
57%
Total Assessment$246,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,239+7.0%
2024$5,832+6.5%
2023$5,478+3.3%
2022$5,303+1.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$153,725

From:

To:

Sq Ft1,535DeedBook 16227, Page 1531Recorded10/29/2015

Property Sale

Sale
$242,500
DeedBook 11687, Page 559

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 5223, Page 366

Property Built

Built

Year Built: 1978