Skip to content

566 Brentwood RoadForked River, NJ 08731

Built 2002

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 19, 2005

Property Information

Block1626.04
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page75

Building Details

Building Class17
Description2SF-O-2BG 2762
Dwellings1
Zoning100A
Sq Footage2,762
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$102,000
26%
Improvement Value:$295,500
74%
Total Assessment$397,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,823+7.2%
2024$9,167+6.7%
2023$8,594+3.4%
2022$8,312+1.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$311,600
DeedBook 11091, Page 178

Property Built

Built

Year Built: 2002

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 10559, Page 465

Property Sale

Sale
$13,000
DeedBook 4092, Page 808