Skip to content

552 Brentwood RoadForked River, NJ 08731

Built 1978

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 3, 2013

Property Information

Block1626.05
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page75

Building Details

Building Class17
Description2SF-L-2AG 1850
Dwellings1
Zoning100A
Sq Footage1,850
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$104,500
37%
Improvement Value:$180,900
63%
Total Assessment$285,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,232+7.0%
2024$6,761+6.5%
2023$6,350+3.3%
2022$6,148+1.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$136,000
DeedBook 5264, Page 11

Property Sale

Sale
$149,000
DeedBook 4526, Page 763

Property Built

Built

Year Built: 1978