Skip to content

706 Leanne CourtForked River, NJ 08731

Built 2006

Last Sale Price
$455,256
Last Sale Date
Dec 29, 2006

Property Information

Block1626
Lot1.06
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page75

Building Details

Building Class17
Description2SF-O-2AG 2309
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage2,309
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,000
25%
Improvement Value:$260,100
75%
Total Assessment$348,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,821+7.0%
2024$8,246+6.5%
2023$7,745+3.3%
2022$7,498+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$455,256
DeedBook 13473, Page 810

Property Built

Built

Year Built: 2006