Skip to content

707 Leanne CourtForked River, NJ 08731

Built 2006

Last Sale Price
$415,000
Last Sale Date
Sep 10, 2015

Property Information

Block1626
Lot1.07
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page75

Building Details

Building Class17
Description2SF-O-2AG 2665
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage2,665
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$91,500
21%
Improvement Value:$334,800
79%
Total Assessment$426,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,552+7.1%
2024$9,849+7.7%
2023$9,148+3.4%
2022$8,849+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$415,000

From:

To:

Sq Ft2,665DeedBook 16201, Page 1044Recorded9/29/2015

Property Sale

Sale
$501,868
DeedBook 13513, Page 587

Property Built

Built

Year Built: 2006