Skip to content

615 Denton AvenueForked River, NJ 08731

Built 2001

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Jul 23, 2016

Property Information

Block1627.01
Lot1.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page75

Building Details

Building Class17
Description2SF-O-2AG 2444
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage2,444
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,000
27%
Improvement Value:$242,000
73%
Total Assessment$330,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,362+7.0%
2024$7,818+6.5%
2023$7,343+3.3%
2022$7,108+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$360,000

From:

To:

Sq Ft2,444DeedBook 16468, Page 1439Recorded8/4/2016

Property Built

Built

Year Built: 2001

Property Sale

Sale
$36,000
DeedBook 10275, Page 735