Skip to content

710 Lacey RoadForked River, NJ 08731

Built 1977
Commercial

Last Sale Price
$480,000
Last Sale Date
Oct 27, 2021

Property Information

Block1629
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page75

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningOC
Sq Footage2,170
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$251,300
50%
Improvement Value:$253,600
50%
Total Assessment$504,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,794+7.0%
2024$11,961+15.6%
2023$10,351+3.3%
2022$10,020+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$480,000
Sq Ft2,170DeedBook 18784, Page 1583Recorded11/19/2021

Property Sale

SaleMulti
$2,300
DeedBook 4214, Page 128

Property Built

Built

Year Built: 1977