Skip to content

333 Eleanor RoadForked River, NJ 08731

Built 1994

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Dec 5, 2023

Property Information

Block1631.01
Lot3.03
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page74

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-2AG 1904
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,904
Acreage0.53

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$115,600
35%
Improvement Value:$218,500
65%
Total Assessment$334,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,466+7.0%
2024$7,915+6.5%
2023$7,434+3.3%
2022$7,197+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000
Sq Ft1,904DeedBook 19557, Page 1151Recorded12/11/2023

Property Built

Built

Year Built: 1994