Skip to content

331 Eleanor RoadForked River, NJ 08731

Built 1990

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Jun 19, 2009

Property Information

Block1631.01
Lot3.04
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page74

Building Details

Building Class16
Description1.5SF-2AG 1764
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,764
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$107,000
36%
Improvement Value:$192,600
64%
Total Assessment$299,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,592+7.9%
2024$7,034+6.5%
2023$6,606+3.3%
2022$6,395+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 14351, Page 389

Property Sale

Sale
$285,000
DeedBook 12118, Page 1

Property Sale

Sale
$239,900
DeedBook 10846, Page 1345

Property Built

Built

Year Built: 1990