Skip to content

33 Penn PlaceForked River, NJ 08731

Built 2001

Last Sale Price
$310,580
Last Sale Date
Nov 8, 2001

Property Information

Block1631.02
Lot13.03
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page30

Building Details

Building Class18
Description2SF-O-2AG 2838
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage---
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$105,500
22%
Improvement Value:$382,400
78%
Total Assessment$487,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,363+7.0%
2024$11,558+6.5%
2023$10,856+3.3%
2022$10,509+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$310,580
DeedBook 10625, Page 588

Property Built

Built

Year Built: 2001