Skip to content

27 Penn PlaceForked River, NJ 08731

Built 2001

Last Sale Price
$520,000
Last Sale Date
Aug 9, 2004

Property Information

Block1631.02
Lot13.06
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page30

Building Details

Building Class17
Description2S-F-O-2BG 3153
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage3,153
Acreage0.49

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$112,500
25%
Improvement Value:$337,500
75%
Total Assessment$450,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,403+7.0%
2024$10,661+6.5%
2023$10,013+3.3%
2022$9,693+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$520,000
DeedBook 12222, Page 1770

Property Sale

Sale
$353,190
DeedBook 10481, Page 1421

Property Built

Built

Year Built: 2001