Skip to content

23 Penn PlaceForked River, NJ 08731

Built 2002

Last Sale Price
$355,000
Last Sale Date
Apr 2, 2018

Property Information

Block1631.02
Lot13.08
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page30

Building Details

Building Class17
Description2SF-O-2AG 2831
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage2,831
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$105,000
23%
Improvement Value:$351,500
77%
Total Assessment$456,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,568+7.0%
2024$10,814+6.5%
2023$10,157+8.3%
2022$9,383+1.8%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$355,000

From:

To:

Sq Ft2,831DeedBook 17168, Page 1078Recorded7/9/2018

Property Sale

Sale
$301,000

From:

To:

Sq Ft2,831DeedBook 16634, Page 1293Recorded1/18/2017

Property Sale

Sale
$368,953
DeedBook 10777, Page 1227

Property Built

Built

Year Built: 2002

Property Sale

Sale
$1,250,000
DeedBook 10359, Page 450