Skip to content

13 Penn PlaceForked River, NJ 08731

Built 2002

Last Sale Price
$495,000
Last Sale Date
Jun 30, 2020

Property Information

Block1631.02
Lot13.12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page30

Building Details

Building Class17
Description2S-O-2BG 3762
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage3,762
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$120,000
23%
Improvement Value:$391,700
77%
Total Assessment$511,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,966+7.0%
2024$12,122+11.6%
2023$10,867+3.3%
2022$10,520+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$495,000

From:

To:

Sq Ft3,762DeedBook 17956, Page 856Recorded7/8/2020

Property Sale

Sale
$450,000
DeedBook 11776, Page 115

Property Sale

Sale
$361,451
DeedBook 10712, Page 1075

Property Built

Built

Year Built: 2002