Skip to content

442 Penn Ave NoForked River, NJ 08731

Built 2002

Last Sale Price
$610,000
Last Sale Date
Feb 3, 2022

Property Information

Block1631.02
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page74

Building Details

Building Class17
Description2SF-O-2AG 2822
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage2,822
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$108,500
27%
Improvement Value:$291,400
73%
Total Assessment$399,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,133+7.0%
2024$9,474+6.5%
2023$8,898+3.3%
2022$8,614+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$610,000
Sq Ft2,822DeedBook 18912, Page 1Recorded2/16/2022

Property Sale

Sale
$395,000

From:

To:

Sq Ft2,822DeedBook 17312, Page 1517Recorded11/28/2018

Property Sale

Sale
$341,940
DeedBook 10788, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 2002

Property Sale

Sale
$1,250,000
DeedBook 10359, Page 450

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 10103, Page 1206

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 4776, Page 216

Property Sale

Sale
$19,700
DeedBook 4255, Page 737