Skip to content

449 Lake Barnegat Dr NoForked River, NJ 08731

Built 1986

Last Sale Price
$480,000
Last Sale Date
Jan 16, 2023

Property Information

Block1631.02
Lot30
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page31

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-2AG 1720
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,720
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$103,100
37%
Improvement Value:$175,400
63%
Total Assessment$278,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,057+7.6%
2024$6,557+6.5%
2023$6,159+3.3%
2022$5,962+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$480,000
Sq Ft1,720DeedBook 19284, Page 1931Recorded1/26/2023

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 14398, Page 1797

Property Sale

Sale
$369,000
DeedBook 12333, Page 1005

Property Sale

Sale
$168,000
DeedBook 5481, Page 793

Property Sale

Sale
$133,000
DeedBook 4934, Page 449

Property Sale

Sale
$182,900
DeedBook 4587, Page 468

Property Built

Built

Year Built: 1986