Skip to content

457 Lake Barnegat Dr NoForked River, NJ 08731

Built 1988

Last Sale Price
$188,000
Last Sale Date
Nov 21, 1988

Property Information

Block1631.02
Lot34
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page31

Building Details

Building Class17
Description2SF-L-2AG 2000
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$105,000
34%
Improvement Value:$207,800
66%
Total Assessment$312,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,926+7.0%
2024$7,410+6.5%
2023$6,960+3.3%
2022$6,738+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$188,000
DeedBook 4717, Page 901

Property Built

Built

Year Built: 1988

Property Sale

Sale
$28,000
DeedBook 4433, Page 681