Skip to content

403 Steuben AvenueForked River, NJ 08731

Built 1972

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 17, 2019

Property Information

Block1631.02
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page30

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG 1552
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,552
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$120,000
53%
Improvement Value:$106,400
47%
Total Assessment$226,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,737+7.0%
2024$5,363+6.5%
2023$5,037+3.3%
2022$4,877+7.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1972