Skip to content

436 Stony Point DriveForked River, NJ 08731

Built 1973

Last Sale Price
$334,000
Last Sale Date
Feb 14, 2020

Property Information

Block1631.03
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page30

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG 2020
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage2,020
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$108,500
37%
Improvement Value:$185,500
63%
Total Assessment$294,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,450+7.0%
2024$6,965+6.5%
2023$6,542+3.3%
2022$6,333+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$334,000
Sq Ft2,020DeedBook 17805, Page 1576Recorded3/2/2020

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 10969, Page 168

Property Sale

Sale
$87,500
DeedBook 4322, Page 856

Property Built

Built

Year Built: 1973