Skip to content

421 Carr StreetForked River, NJ 08731

Built 1973

Owner
---
Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
Dec 1, 2025

Property Information

Block1631.04
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page30.1

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-2AG 2240
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage2,240
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$124,500
40%
Improvement Value:$188,400
60%
Total Assessment$312,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,679+7.2%
2024$7,163+6.7%
2023$6,712+3.4%
2022$6,490+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$430,000
Sq Ft2,240DeedBook 20241, Page 196Recorded12/29/2025

Property Built

Built

Year Built: 1973