Skip to content

457 Steuben AvenueForked River, NJ 08731

Built 1978

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Aug 31, 2009

Property Information

Block1631.04
Lot20
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page30.1

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-2AG 2273
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage2,273
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$107,600
39%
Improvement Value:$168,200
61%
Total Assessment$275,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,989+7.0%
2024$6,534+6.5%
2023$6,137+3.3%
2022$5,941+1.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 14414, Page 846

Property Sale

Sale
$310,000
DeedBook 14017, Page 827

Property Sale

Sale
$16,000
DeedBook 3691, Page 109

Property Built

Built

Year Built: 1978