Skip to content

411 Steuben AvenueForked River, NJ 08731

Built 1973

Last Sale Date
Feb 16, 1994

Property Information

Block1631.04
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page30

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-2AG 2384
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$121,500
39%
Improvement Value:$189,900
61%
Total Assessment$311,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,641+7.2%
2024$7,127+6.7%
2023$6,679+3.4%
2022$6,458+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1973