Skip to content

2 Carr PlaceForked River, NJ 08731

Built 1975

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Sep 30, 2021

Property Information

Block1631.04
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page30

Building Details

Building Class17
Description2SF-E-2BG 2712
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage2,712
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$135,000
35%
Improvement Value:$250,900
65%
Total Assessment$385,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,779+7.0%
2024$9,142+9.7%
2023$8,336+3.4%
2022$8,062+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$550,000
Sq Ft2,712DeedBook 18706, Page 424Recorded10/4/2021

Property Sale

Sale
$15,000
DeedBook 3543, Page 150

Property Built

Built

Year Built: 1975