Skip to content

404 Carr StreetForked River, NJ 08731

Built 1972

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Sep 14, 2018

Property Information

Block1631.05
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page30.1

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-2AG 1780
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,780
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$110,000
44%
Improvement Value:$140,000
56%
Total Assessment$250,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,335+7.0%
2024$5,923+6.5%
2023$5,563+3.3%
2022$5,385+1.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$240,000

From:

To:

Sq Ft1,780DeedBook 17259, Page 1651Recorded10/4/2018

Property Sale

Sale
$81,000
DeedBook 4164, Page 908

Property Built

Built

Year Built: 1972