Skip to content

432 Steuben AvenueForked River, NJ 08731

Built 1972

Last Sale Price
$269,000
Last Sale Date
Aug 6, 2014

Property Information

Block1631.05
Lot30
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page30.1

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG 1486
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,486
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$115,000
44%
Improvement Value:$146,700
56%
Total Assessment$261,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,631+7.0%
2024$6,200+6.5%
2023$5,823+7.6%
2022$5,413+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$269,000

From:

To:

Sq Ft1,486DeedBook 15884, Page 107Recorded9/3/2014

Property Sale

Sale
$84,500
DeedBook 4265, Page 174

Property Built

Built

Year Built: 1972