Skip to content

521 Holmes Avenue NoForked River, NJ 08731

Built 1978

Last Sale Price
$15,500
Last Sale Date
Jun 14, 1978

Property Information

Block1631.05
Lot40
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page75

Building Details

Building Class17
Description2SF-L-1AG 1960
Dwellings1
Zoning100A
Sq Footage1,960
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$102,000
30%
Improvement Value:$238,600
70%
Total Assessment$340,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,631+7.0%
2024$8,069+6.5%
2023$7,578+3.3%
2022$7,337+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$15,500
DeedBook 3725, Page 353

Property Built

Built

Year Built: 1978