Skip to content

401 Carr StreetForked River, NJ 08731

Built 1972

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Jun 1, 1993

Property Information

Block1631.05
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page30.1

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG 1916
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,916
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$122,500
47%
Improvement Value:$140,500
53%
Total Assessment$263,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,664+7.0%
2024$6,230+6.5%
2023$5,852+3.3%
2022$5,665+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 5069, Page 471

Property Built

Built

Year Built: 1972