Skip to content

431 Carr StreetForked River, NJ 08731

Built 1978

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Oct 27, 2020

Property Information

Block1631.06
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page30.1

Building Details

Building Class16
Description2SF-2-3BG 3022
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage3,022
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$112,000
33%
Improvement Value:$230,400
67%
Total Assessment$342,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,676+7.0%
2024$8,111+6.8%
2023$7,594+3.3%
2022$7,352+1.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook 15086, Page 356

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 4368, Page 704

Property Built

Built

Year Built: 1978