Skip to content

447 Steuben AvenueForked River, NJ 08731

Built 1972

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 6, 1994

Property Information

Block1631.06
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page30.1

Building Details

Building Class16
DescriptionF2S
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage2,154
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$117,000
40%
Improvement Value:$174,300
60%
Total Assessment$291,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,382+7.0%
2024$6,901+6.5%
2023$6,481+3.3%
2022$6,275+1.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1972