Skip to content

432 Carr StreetForked River, NJ 08731

Built 1972

Last Sale Price
$94,000
Last Sale Date
Jan 10, 1984

Property Information

Block1631.07
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page30.1

Building Details

Building Class17
Description2SF-L-2AG 2548
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage2,548
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$118,000
34%
Improvement Value:$228,700
66%
Total Assessment$346,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,785+7.0%
2024$8,213+6.5%
2023$7,714+3.3%
2022$7,468+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$94,000
DeedBook 4177, Page 728

Property Built

Built

Year Built: 1972