Skip to content

430 Carr StreetForked River, NJ 08731

Built 1972

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 1, 2023

Property Information

Block1631.07
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page30.1

Building Details

Building Class16
DescriptionF1S
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,496
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$109,500
45%
Improvement Value:$133,500
55%
Total Assessment$243,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,158+7.0%
2024$5,757+6.5%
2023$5,407+3.3%
2022$5,234+1.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1972