Skip to content

458 Steuben AvenueForked River, NJ 08731

Built 1972

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Jul 12, 2005

Property Information

Block1631.08
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page30.1

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-2AG- 1996
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$122,000
39%
Improvement Value:$189,800
61%
Total Assessment$311,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,901+7.0%
2024$7,387+6.5%
2023$6,938+3.3%
2022$6,716+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000
DeedBook 12717, Page 1787

Property Sale

Sale
$60,750
DeedBook 3956, Page 5

Property Built

Built

Year Built: 1972