Skip to content

464 Steuben AvenueForked River, NJ 08731

Built 1972

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
May 15, 2002

Property Information

Block1631.08
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page30.1

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG 2130
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage2,130
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$108,000
37%
Improvement Value:$186,200
63%
Total Assessment$294,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,455+7.0%
2024$6,970+6.5%
2023$6,546+3.3%
2022$6,337+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 10846, Page 1150

Property Sale

Sale
$169,900
DeedBook 10011, Page 1079

Property Sale

Sale
$156,000
DeedBook 5331, Page 383

Property Sale

Sale
$75,900
DeedBook 4335, Page 108

Property Built

Built

Year Built: 1972