Skip to content

420 Continental StreetForked River, NJ 08731

Built 1987

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Jan 23, 2019

Property Information

Block1631.10
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page31

Building Details

Building Class17
Description2SF-L-2BG 2654
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage2,654
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$139,000
31%
Improvement Value:$315,200
69%
Total Assessment$454,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,509+7.0%
2024$10,760+6.5%
2023$10,106+5.5%
2022$9,577+4.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$450,000

From:

To:

Sq Ft2,654DeedBook 17375, Page 512Recorded2/4/2019

Property Sale

Sale
$372,000
DeedBook 10736, Page 1705

Property Sale

Sale
$242,877
DeedBook 4599, Page 692

Property Built

Built

Year Built: 1987