Skip to content

413 Brandywine AvenueForked River, NJ 08731

Built 1990

Owner
---
Last Sale Price
$920,000
Last Sale Date
Jun 30, 2025

Property Information

Block1631.11
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page31

Building Details

Building Class17
Description2SF-O-2BG 3945
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage3,946
Acreage0.58

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$129,500
26%
Improvement Value:$369,000
74%
Total Assessment$498,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,632+7.0%
2024$11,809+6.5%
2023$11,092+3.3%
2022$10,738+1.8%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$920,000
Sq Ft3,946DeedBook 20063, Page 443Recorded7/8/2025

Property Sale

Sale
$535,000
Sq Ft3,946DeedBook 18302, Page 1458Recorded2/8/2021

Property Sale

Sale
$440,000

From:

To:

Sq Ft3,945DeedBook 17343, Page 1700Recorded12/31/2018

Property Sale

Sale
$285,000
DeedBook 5758, Page 899

Property Built

Built

Year Built: 1990

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 4491, Page 499