Skip to content

406 Stuyvesant StreetForked River, NJ 08731

Built 1988

Last Sale Price
$441,000
Last Sale Date
Feb 1, 2021

Property Information

Block1631.12
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page31

Building Details

Building Class17
Description2SF-L-2AG 2726
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage2,726
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$119,000
30%
Improvement Value:$272,900
70%
Total Assessment$391,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,931+7.0%
2024$9,284+6.5%
2023$8,720+3.3%
2022$8,442+1.8%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$441,000
Sq Ft2,726DeedBook 18377, Page 1050Recorded3/22/2021

Property Sale

Sale
$248,000
DeedBook 10552, Page 1189

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 5370, Page 173

Property Built

Built

Year Built: 1988

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 4437, Page 889