Skip to content

416 Stuyvesant StreetForked River, NJ 08731

Built 1987

Last Sale Price
$460,000
Last Sale Date
Nov 24, 2008

Property Information

Block1631.12
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page31

Building Details

Building Class17
Description2SF-L-2AG 2670
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage---
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$119,000
29%
Improvement Value:$295,700
71%
Total Assessment$414,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,509+7.0%
2024$9,824+6.5%
2023$9,227+3.3%
2022$8,933+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$460,000
DeedBook 14162, Page 942

Property Sale

Sale
$470,000
DeedBook 12809, Page 1260

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook 10146, Page 487

Property Sale

Sale
$219,000
DeedBook 5475, Page 45

Property Built

Built

Year Built: 1987

Property Sale

Sale
$30,500
DeedBook 4505, Page 629