Skip to content

427 Continental StreetForked River, NJ 08731

Built 1987

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 7, 2023

Property Information

Block1631.12
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page31

Building Details

Building Class17
Description2SF-L-2BG 2485
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage2,485
Acreage0.84

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$126,500
35%
Improvement Value:$238,500
65%
Total Assessment$365,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,249+7.0%
2024$8,647+6.5%
2023$8,121+3.3%
2022$7,862+1.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$389,000

From:

To:

Sq Ft2,485DeedBook 17390, Page 1688Recorded2/21/2019

Property Sale

Sale
$260,000

From:

To:

Sq Ft2,485DeedBook 17155, Page 1522Recorded6/25/2018

Property Sale

Sale
$213,000
DeedBook 4834, Page 971

Property Built

Built

Year Built: 1987