Skip to content

409 Stuyvesant StreetForked River, NJ 08731

Built 1987

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Sep 15, 2003

Property Information

Block1631.13
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page31

Building Details

Building Class17
Description2SF-O-2BG 2622
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage---
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$119,000
32%
Improvement Value:$253,400
68%
Total Assessment$372,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,437+7.0%
2024$8,822+6.5%
2023$8,286+3.3%
2022$8,022+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 11726, Page 223

Property Sale

Sale
$266,000
DeedBook 4616, Page 329

Property Built

Built

Year Built: 1987