Skip to content

458 Lake Barnegat Dr NoForked River, NJ 08731

Built 1990
Church/Charitable

Last Sale Price
$160,891
Last Sale Date
Jul 21, 2017

Property Information

Block1631.13
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page31

Building Details

Building Class17
Description2952
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage2,952
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$118,800
29%
Improvement Value:$292,600
71%
Total Assessment$411,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2015$7,374+7.9%
2014$6,832+4.0%
2013$6,572+2.4%
2012$6,420+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$160,891

From:

To:

Sq Ft2,952DeedBook 16822, Page 175Recorded8/1/2017

Property Sale

Sale
$370,000
DeedBook 14848, Page 481

Property Built

Built

Year Built: 1990

Property Sale

Sale
$57,000
DeedBook 4780, Page 396