Skip to content

466 Lake Barnegat Dr NoForked River, NJ 08731

Built 1987

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 14, 2022

Property Information

Block1631.13
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page31

Building Details

Building Class17
Description2SF-L-2AG 2500
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage2,500
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$112,100
25%
Improvement Value:$329,600
75%
Total Assessment$441,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,193+7.0%
2024$10,464+6.5%
2023$9,828+3.3%
2022$9,514+1.8%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$455,000
DeedBook 13418, Page 781

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 5740, Page 659

Property Sale

Sale
$202,000
DeedBook 5596, Page 231

Property Sale

Sale
$25,000
DeedBook 5326, Page 941

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 4899, Page 508

Property Built

Built

Year Built: 1987

Property Sale

Sale
$30,500
DeedBook 4485, Page 900