Skip to content

470 Lake Barnegat Dr NoForked River, NJ 08731

Built 1986

Last Sale Price
$362,000
Last Sale Date
Aug 6, 2015

Property Information

Block1631.13
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page31

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-2AG 2342
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage2,342
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$112,100
34%
Improvement Value:$219,200
66%
Total Assessment$331,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,395+7.0%
2024$7,849+6.5%
2023$7,371+3.3%
2022$7,136+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$362,000

From:

To:

Sq Ft2,342DeedBook 16168, Page 1826Recorded8/21/2015

Property Sale

Sale
$380,000
DeedBook 14628, Page 1553

Property Sale

Sale
$212,000
DeedBook 10191, Page 308

Property Sale

Sale
$149,900
DeedBook 4573, Page 908

Property Built

Built

Year Built: 1986