Skip to content

407 Continental StreetForked River, NJ 08731

Built 1985

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
May 3, 2019

Property Information

Block1631.14
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page31

Building Details

Building Class17
Description2SF-L-2AG 2098
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage2,098
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$120,500
34%
Improvement Value:$238,000
66%
Total Assessment$358,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,084+7.0%
2024$8,493+6.5%
2023$7,977+3.3%
2022$7,722+5.3%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft2,098DeedBook 17476, Page 183Recorded5/20/2019

Property Sale

Sale
$22,500
DeedBook 4320, Page 324

Property Built

Built

Year Built: 1985