Skip to content

36 Penn PlaceForked River, NJ 08731

Built 2002

Last Sale Price
$609,900
Last Sale Date
Oct 18, 2021

Property Information

Block1631.20
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page30

Building Details

Building Class17
Description2SF-L-2BG 2524
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage2,524
Acreage0.48

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$110,000
27%
Improvement Value:$293,700
73%
Total Assessment$403,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,230+7.0%
2024$9,564+6.5%
2023$8,982+3.3%
2022$8,696+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$609,900
Sq Ft2,524DeedBook 18739, Page 1168Recorded10/22/2021

Property Sale

Sale
$324,000
DeedBook 10816, Page 150

Property Built

Built

Year Built: 2002