Skip to content

547 Hardwood DriveLanoka Harbor, NJ 08734

Built 1973

Last Sale Price
$124,000
Last Sale Date
Apr 30, 1991

Property Information

Block1633.01
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page79

Building Details

Building Class16
Description2SF-S-1UG 2022
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage2,022
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$77,000
33%
Improvement Value:$156,300
67%
Total Assessment$233,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,912+7.0%
2024$5,527+6.5%
2023$5,191+3.3%
2022$5,025+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$124,000
DeedBook 4906, Page 144

Property Sale

Sale
$77,000
DeedBook 4258, Page 635

Property Built

Built

Year Built: 1973