Skip to content

486 Lake Barnegat Dr NoForked River, NJ 08731

Built 1996

Last Sale Price
$50,000
Last Sale Date
Apr 3, 1995

Property Information

Block1633.01
Lot9.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page79

Building Details

Building Class17
Description2SF-O-2BG 2908
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage2,908
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$107,600
27%
Improvement Value:$292,400
73%
Total Assessment$400,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,136+7.0%
2024$9,476+6.5%
2023$8,900+3.3%
2022$8,616+1.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1996

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 5256, Page 552