Skip to content

482 Lake Barnegat Dr NoForked River, NJ 08731

Built 1995

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Nov 21, 2012

Property Information

Block1633.01
Lot9.03
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page79

Building Details

Building Class17
Description2SF-L-2BG 2299
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage2,299
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$107,100
30%
Improvement Value:$250,800
70%
Total Assessment$357,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,902+10.4%
2024$8,062+6.5%
2023$7,572+3.3%
2022$7,330+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 15389, Page 1416

Property Sale

Sale
$186,000
DeedBook 5261, Page 970

Property Built

Built

Year Built: 1995