Skip to content

548 Hardwood DriveLanoka Harbor, NJ 08734

Built 1973

Last Sale Price
$46,500
Last Sale Date
Aug 14, 1978

Property Information

Block1633.02
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page79

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-2AG 2004
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage2,004
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,500
34%
Improvement Value:$157,800
66%
Total Assessment$239,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,814+7.3%
2024$5,419+6.8%
2023$5,074+3.5%
2022$4,905+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$46,500
DeedBook 3745, Page 751

Property Built

Built

Year Built: 1973