Skip to content

49 Haines StreetLanoka Harbor, NJ 08734

Built 1973

Last Sale Price
$238,500
Last Sale Date
Apr 29, 2021

Property Information

Block1633.02
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page79

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG 1403
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,403
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$79,500
39%
Improvement Value:$122,500
61%
Total Assessment$202,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,119+7.0%
2024$4,785+6.5%
2023$4,495+3.3%
2022$4,351+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$238,500
Sq Ft1,403DeedBook 18466, Page 285Recorded5/10/2021

Property Sale

Sale
$276,000
DeedBook 12788, Page 1477

Property Built

Built

Year Built: 1973