Skip to content

53 Haines StreetLanoka Harbor, NJ 08734

Built 1973

Last Sale Price
$560,000
Last Sale Date
Nov 22, 2024

Property Information

Block1633.02
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page79

Building Details

Building Class17
Description2SF-L-1AG 2281
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage2,281
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$79,500
28%
Improvement Value:$205,600
72%
Total Assessment$285,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,224+7.0%
2024$6,754+6.5%
2023$6,343+3.3%
2022$6,141+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$560,000
Sq Ft2,281DeedBook 19862, Page 73Recorded11/29/2024

Property Sale

Sale
$67,000
DeedBook 4128, Page 384

Property Built

Built

Year Built: 1973