Skip to content

19 Easy StreetLanoka Harbor, NJ 08734

Built 1973

Last Sale Price
$495,000
Last Sale Date
Jun 29, 2022

Property Information

Block1633.03
Lot20
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page79

Building Details

Building Class17
Description2SF-L-2AG 2072
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage2,072
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,000
28%
Improvement Value:$198,000
72%
Total Assessment$276,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,994+7.0%
2024$6,538+9.8%
2023$5,956+3.3%
2022$5,766+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$495,000
Sq Ft2,072DeedBook 19093, Page 1808Recorded7/8/2022

Property Sale

Sale
$272,000

From:

To:

Sq Ft2,072DeedBook 15884, Page 51Recorded9/3/2014

Property Built

Built

Year Built: 1973